راهنمای خرید, مقالات

سیستم آیونایز چیست و چگونه عمل میکند؟

سیستم آیونایز

به طور کلی از نظر کارایی، آبگرمکن ها به دو گروه آیونایز و شمعک دار تقسیم میشوند. آیونایز، به مجموعه آبگرمکن هایی میگویند که شمعک آنها همیشه روشن نیست . شمعک دار نیز به آن دسته از آبگرمکن هایی گفته میشود. که شمعک یا پیلوت آنها به صورت مداوم روشن است. از آنجایی که این دو سیستم با هم تفاوت و عملکرد های متفاوتی دارند، در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با عملکرد و چیستی سیستم آیونایز بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با آبگرمکن آیونایز

آشنایی با آبگرمکن آیونایز
آشنایی با آبگرمکن آیونایز

آبگرمکن های آیونایز، نوع جدیدی از آبگرمکن های دیواری هستند. این آبگرمکن ها به عنوان جرقه ای هم شناخته میشوند. در واقع سیستم گرمایش و عملکرد این آبگرمکن ها. در حالتی به نام آماده باش قرار داد. به این صورت که در حالت عادی آبگرمکن شعله ندارد. و همزمان با باز شدن شیر آب، دستگاه جرقه زده. و شروع به گرم کردن آب منزل میکند. خاموش بودن شعله در آبگرمکن های دیواری آیونایز، باعث شده. تا 17 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی شود. این نوع آبگرمکن ها، دارای یکی از مدرن ترین سیستم های گرمایشی است. از طرفی کم بودن میزان رسوب در این آبگرمکن ها باعث شده.تا این آبگرمکن ها هزینه تعمیرات و سرویس کمتری داشته باشند.

آبگرمکن پیلوت دار چه ویژگی‌هایی دارد؟

آبگرمکن پیلوت دار چه ویژگی‌هایی دارد؟
آبگرمکن پیلوت دار چه ویژگی‌هایی دارد؟

آبگرمکن پیلوت دار به نوعی از آبگرمکن گفته می‌شود. که شمعک آن به طور دائمی روشن است و تا زمانی که دستگاه روشن باشد، هیچ‌گاه خاموش نمی‌شود. این آبگرمکن‌ها نسبت به آبگرمکن جرقه ای قدیمی‌تر هستند و از آن‌جایی که لازم است شمعک آن همیشه برای شعله‌ور کردن دستگاه روشن باشد، مصرف گاز بالایی دارند. هر زمان که آب گرم مصرفی باز شود، شمعک آبگرمکن موجب روشن شدن شعله آن می‌شود و آب گرم مورد نیاز مصرفی را تأمین می‌کند. این نوع آبگرمکن‌ها اکسیژن مورد نیاز برای شعله‌ور شدن را از فضایی که در آن نصب می‌شوند تأمین می‌کنند و باید حتماً دودکشی مناسب به محیط خارج از ساختمان داشته باشند تا محصولات احتراق به سمت بیرون هدایت شوند.

تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار

تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار
تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار

همان‌طور که پیش‌تر مطالعه کردید، مهم‌ترین تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار در وجود شمعک است. آبگرمکن پیلوت دار دارای شمعک دائم است و آبگرمکن آیونایز به صورت هوشمند با ایجاد جرقه در زمان باز شدن آب، شعله دستگاه را روشن می‌کند. در ادامه این بخش می‌توانید با چند تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار آشنا شوید:

یک تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار مربوط به میزان مصرف انرژی و گاز است؛ به طوری که مصرف گاز در آبگرمکن آیونایز به دلیل خاموش بودن شمعک تا میزان زیادی و در حدود ۱۷ درصد کمتر است.

در بررسی تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار باید بدانید که در مبدل آبگرمکن پیلوت دار رسوب و املاح بیشتری ایجاد می‌شود، حال آنکه آبگرمکن آیونایز مقاومت زیادی در برابر ایجاد املاح و رسوبات دارد و معمولاً برای مکان‌هایی که آب رسوب بیشتری دارد، پیشنهاد می‌شود از آبگرمکن آیونایز استفاده شود.

امکان کار کردن آبگرمکن آیونایز در مناطقی با فشار آب کم وجود دارد و این مورد درباره آبگرمکن پیلوت دار صدق نمی‌کند. به همین دلیل استفاده از آبگرمکن‌های آیونایز برای مناطقی که فشار آب مناسبی نیز ندارند، گزینه بهتری خواهد بود.

طول عمر آبگرمکن آیونایز بیشتر از آبگرمکن پیلوت دار و هزینه‌های نگهداری آن نیز به مراتب کمتر است. این تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار موجب شده. تا آبگرمکن پیلوت دار محبوبیت بیشتری بین مصرف‌کنندگان داشته باشد.

منبع انرژی جرقه زن در آبگرمکن آیونایز از طریق آداپتور و باتری تأمین می‌شود. در صورتی که برق در دسترس باشد، سیستم از نیروی برق استفاده می‌کند و در صورت قطع شدن برق انرژی مورد نیاز دستگاه از طریق باتری تأمین می‌شود.

تفاوت آبگرمکن آیونایز و پیلوت دار به اندازه و ابعاد رگلاتور آن‌ها نیز مربوط می‌شود. معمولاً شیر مغناطیسی بدنه رگلاتور آبگرمکن پیلوت دار نسبت به آبگرمکن آیونایز عمیق‌تر است و در آبگرمکن جرقه ای عملکرد این شیر به صورت برقی است.

کدام به صرفه تر است؛ شمعک دار یا آیونایز؟

کدام به صرفه تر است؛ شمعک دار یا آیونایز؟
کدام به صرفه تر است؛ شمعک دار یا آیونایز؟

از آنجایی که آبگرمکن‌های آیونایز فاقد شمعک هستند و تنها در صورت باز شدن شیر آب گرم شمعک آن روشن می‌شود. مصرف گاز و انرژی آن به نسب آبگرمکن‌های شمعک‌دار ۱۷ درصد کمتر است. از این رو با توجه به این موضوع آبگرمکن‌های بدون شمعک یا آیونایز می‌توانند در کاهش مصرف انرژی موثر واقع شوند. اما آبگرمکن‌های آیونایز به نسبت آبگرمکن‌های پیلوت‌دار از قیمت بالاتری نیز برخوردار هستند.

سیستم آیونایز چیست و چگونه عمل میکند؟

اینستاگرام آوانو
تلگرام آوانو

مطالب مرتبط:
راهنمای خرید رادیاتور
هنگام خرید پکیج به چه نکاتی باید توجه کرد؟
فیلترهای پلی فسفات چگونه سختی آب را از بین میبرند؟
معرفی آبگرمکن بوتان ۴۳۱۸
راهنمای خرید آبگرمکن

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *