خبر های تازه, مقالات

افسانه بابا نوئل

سنت کلاوس

افسانه بابا نوئل

بابانوئل یا پاپانوئل یک شخصیت تاریخی و داستانی در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی است. نام بابانوئل با جشن کریسمس آمیخته شده‌است. بابا نوئل عمدتاً یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است. معمولاً او یک کیسه پر از هدیه به همراه دارد که در روز کریسمس یا شب قبل از آن برای بچه‌ها می‌آورد. این باور وجود دارد که بابانوئل بچه‌ها را به دسته‌های خوب و بد تقسیم می‌کند و برای کودکانی که رفتار مناسبی در طول سال داشته باشند هدایایی می‌آورد. همچنین داستانی وجود دارد مبنی بر اینکه این هدایا در کارگاه اسباب‌بازی‌سازی بابانوئل در قطب شمال ساخته می‌شوند. در کشورهای انگلیسی زبان به این شخصیت «سانتاکلاوس» یا «پدر کریسمس» که برگرفته از نام کشیش مسیحی نیکلاس قدیس می‌باشد، گفته می‌شود.

دلیل نام گذاری سنتا کلاوس

بابا نوئل
بابا نوئل

پس از مهاجرت هلندی‌ها به آمریکای شمالی نام سنت نیکلا به سانتا کلاوز “SANTA CLAUS” تغییر یافت. بابانوئل که در زبان فارسی به کار برده می‌شود، برگرفته از اصطلاح فرانسوی پاپانوئل Père Noël (پدر نوئل) است. سن نیکولاس، بابا کریسمس و کریس کرینگل دیگر نامهای آن است.

تاریخچه بابا نوئل

بابا نوئل اشاره به نام یکی از کشیشان مسیحی به نام سن نیکولاس دارد که در قرن چهارم میلادی می‌زیست و از اهالی یکی از شهرهای قدیمی بیزانس به نام مایرا در منطقه آناتولی در ترکیه فعلی بوده‌است. نیکولا در خردسالی پدر و مادرش را از دست می‌دهد و ثروت زیادی برایش به ارث می‌ماند. وی به خاطر کمک و دادن هدیه به فقرا شهرت داشت. جسد سنت نیکلا (نیکلاس) اکنون در کشور ترکیه در منطقه Demre (سواحل دریایی مدیترانه) مدفون است و به علت مومیایی شدن طبیعی (به علت سرما) هنوز قسمتهایی از آن سالم مانده‌است. دانشمندان در سال ۲۰۰۳ موفق به بازسازی صورت وی از روی استخوان‌ها شدند و با کمال تعجب دریافتند که بابا نوئل واقعی رنگین‌پوست (پوستی به رنگ قهوه‌ای روشن) بوده‌است.

در سال ۱۸۲۲ در آمریکا و در نوشته‌های دکتر مور، نویسنده داستان کودکان، بابانوئل به شکل امروزی متولد شد. افسانه بابا نوئل که ریشه در قرن‌ها رسوم و باورها دارد به شکل یک مرد کوچک اندام چاق و خوش‌رو با ریش سفید، لباس قرمز و چکمه‌های مشکی درآمده‌است. وی سوار بر سورتمه‌ای که گوزن‌ها آن رامی کشند سراسر اروپا، آمریکا، کانادا را درمی‌نوردد و هدایای کودکان را توزیع می‌کند.

تصویر امروزی که از نیکلاس مقدس می‌بینیم، به واسطه کارهای کوکا کولا رقم خورده‌است. این شرکت در سال ۱۹۲۰ میلادی، تبلیغات خود در کریسمس را آغاز نمود و از تصاویر مختلفی برای این کار استفاده کرد. اما هیچ‌یک از آن‌ها به اندازه عکس منتشر شده در سال ۱۹۳۱، مشهور نشدند. هنرمندی به نام هادان ساندبلوم، نقاشی نیکلاس مقدس را همراه با یک کت قرمز ترسیم نمود. تصاویر قبلی از این شخصیت افسانه ای، وی را چاق یا لاغر نشان می‌دادند و از رنگ‌های مختلفی مانند قهوه ای و سبز در آن‌ها استفاده شده بود.

عکس قدیمی از سنت کلاوس
عکس قدیمی از سنت کلاو

باورهای مذهبی درباره بابانوئل

مسیحیان اروپایی، آمریکایی و برخی مسیحیان ارمنی در شب کریسمس خود و کودکانشان را برای آمدن «بابا نوئل» آماده می‌نمایند. برخی از اعتقادات ایشان دربارهٔ بابا نوئل به شرح زیر است (البته پر واضح است که این باورها مختص کودکان مسیحی می‌باشد):

  • کودکان جورابهای خود را بر میخ‌هایی در بالای تخت خواب‌شان می‌آویزند (این نیز از کارهای «نیکلاس» قدیس برداشت شده که جوراب‌های بچه‌ها را پر از هدایایش می‌کرد)
  • اعتقاد بر این است که بابا نوئل از دودکش «شومینه» در شب کریسمس وارد خانه می‌شود.
  • خانه بابانوئل و کارخانه اسباب‌بازی‌سازی‌اش در قطب شمال قرار دارد.
  • بابانوئل با نوعی سورتمه که چندین گوزن شمالی آن را می‌کشند به شهرهای مختلف می‌رود. سورتمه‌ای که قادر به پرواز است.
  • بابا نوئل می‌داند که کدام بچه در طول سال خوب بوده و کدام بد چون او با خداوند ارتباط دارد؛ و او فقط به بچه‌های خوب هدیه می‌دهد.
  • بابا نوئل و مامان نوئل در کارخانه‌شان در قطب شمال با همکاری کوتوله‌های پریزاد به نام اِلف‌ها، هدایا را تولید می‌کنند.
سنت کلاوس مقدس
سنت کلاوس مقدس

ارتباط کریسمس با بابا نوئل

جشن نوئل یا کریسمس در آئین مسیحیت یک جشن مذهبی و جمعی است که بر اساس سنت‌های هر کشور متفاوت است. کریسمس در شب ۲۴ دسامبر در آغاز فصل زمستان به مناسبت میلاد عیسی مسیح جشن گرفته می‌شود.

مراسم نوئل در قرون وسطی سنت درخت نوئل یک سنت به جا مانده از اقوام سلت است. قوم درویید که به نحوی راهبان این قوم محسوب می‌شدند هنگام برگزاری جشن آغاز فصل زمستان درختان کاج را با سبب‌های طلایی وشمع‌های روشن تزئین و تجمیل می‌کردند (درخت کاج به دلیل اینکه همیشه سرسبز است لقب درخت زندگی روشنایی به آن داده‌اند).

افسانه بابا نوئل

مطالب مرتبط:

بهترین پارچه های زمستانی

خانه ی تیزنو ها در دزفول

بهترین فیلم ها با موضوع کریسمس

ستاد ملی کرونا اعلام کرد افراد بالای 18 سال باید مجدد واکسیناسیون شوند

مشکل جدید در دوربین های گوشی پیکسل7

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بابانوئل یا پاپانوئل یک شخصیت تاریخی و داستانی در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی است. نام بابانوئل با جشن کریسمس آمیخته شده‌است. بابا نوئل عمدتاً یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است. معمولاً او یک کیسه پر از هدیه به همراه دارد که در روز کریسمس یا شب قبل از آن برای بچه‌ها می‌آورد. این باور وجود دارد که بابانوئل بچه‌ها را به دسته‌های خوب و بد تقسیم می‌کند و برای کودکانی که رفتار مناسبی در طول سال داشته باشند هدایایی می‌آورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
وبلاگ
منو