مقالات

خسارت 773 میلیون دلاری فیلترینگ در ایران

فیلترینگ در ایران

استاتیستا به نقل از Top10Vpn مدعی شد فیلترینگ و قطع اینترنت در ایران 773 میلیون دلار خسارت اقتصادی به‌دنبال داشته است.

مجموعه Top10Vpn از سال 2016 در‌زمینه آزمایش و بررسی خدمات VPN فعالیت می‌کند. آن‌ها تحقیقات و توصیه‌هایی برای استفاده از VPN ارائه می‌کنند تا به محافظت از حریم خصوصی و امنیت اینترنت کمک کنند.

حال شرکت تحقیقاتی استاتیستا با استفاده از داده‌های منتشر‌شده توسط Top10Vpn، روسیه، ایران و قزاقستان را سه کشوری معرفی کرده است که بیشترین خسارت را از محدودیت در دسترسی در اینترنت دیده‌اند.

روسیه با آغاز جنگ با اوکراین، محدودیت و مسدودسازی برخی پلتفرم‌ها را در دستور کار خود قرار داد که به اعتقاد Top10Vpn گران‌ترین انسداد اینترنت در سال 2022 بوده است؛ تصمیمی که نزدیک به 22 میلیارد دلار خسارت به این کشور وارد ساخته و 113 میلیون روسی را تحت تأثیر قرار داده است.

ایران با خسارت 773 میلیون دلاری ناشی از فیلترینگ و اختلال اینترنت در رتبه دوم قرار دارد که این خسارت بر زندگی 72 میلیون کاربر ایرانی اثر گذاشته است. اگر میانگین قیمت دلار در ایران طی سال 2022 را حدود 30 هزار تومان در نظر بگیریم، ضرری 23 هزار میلیارد تومانی به اقتصاد وارد شده است.

این محدودیت‌ها همچنین 410 میلیون دلار به اقتصاد قزاقستان، 241 میلیون دلار به میانمار و 220 میلیون دلار به ازبکستان خسارت وارد کرده است.

در گزارش Top10Vpn به فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ از ابتدای مهرماه سال 1401 نیز اشاره شده که تقاضا برای VPN را بیش از سه هزار درصد افزایش داده است. این مجموعه تعطیلی شبکه‌های اجتماعی در ایران طی سال 2022 را حدود 4863 ساعت تخمین زده.

این شرکت همچنین کشورهایی را که حداقل یک قطعی بزرگ اینترنت را در سال 2023 تجربه کرده‌اند، فهرست کرده است که ایران با خسارت 1.4 میلیون دلاری در رتبه ششم بین 8 کشور قرار دارد.

با اینکه بارها خسارات و ضررهای مالی فیلترینگ اینترنت در ایران، توسط اقتصادانان گوشزد شده است ولی هنوز دولت تصمیم جدی درباره رفع آن نگرفته است.

خسارت 773 میلیون دلاری فیلترینگ در ایران

مطالب مرتبط:
آمار شگفت انگیز بازی Hogwarts Legacy
برندگان اسکار ۲۰۲۳
بازیگر سریال لوسیفر به اسپین آف The Walking Dead پیوست
احتمال حضور جودی کومر در سریال Blade Runner
مایکروسافت در مراسم E3 2023 حضور نخواهد داشت

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

1 دیدگاه در “خسارت 773 میلیون دلاری فیلترینگ در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *