خبر های تازه, مقالات

تلسکوپ فضایی جیمزوب اولین سیاره فراخورشیدی خود را کشف کرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمزوب اولین سیاره فراخورشیدی خود را کشف کرد

محققان با کمک تلسکوپ فضایی جیمز وب، موفق شدند تا برای اولین بار حضور یک سیاره فراخورشیدی، سیاره‌ای که به دور ستاره دیگری می‌چرخد را تأیید کنند. این سیاره که حدود 41 سال نوری با ما فاصله دارد، رسماً به عنوان LHS 475 b طبقه‌بندی شده، تقریباً به اندازه سیاره ما است و 99 درصد قطر زمین را تشکیل می‌دهد.

ابتدا تیمی از اخترشناسان آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز، برای اولین بار شواهدی از یک سیاره فراخورشیدی را در حین حفاری داده‌های تولید شده از ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران (TESS) مشاهده کرده بودند. اکنون، طیف‌نگار فروسرخ نزدیک (NIRSpec) تلسکوپ فضایی جیمز وب وجود سیاره را با مشاهده دو انتقال از مقابل ستاره مادرش تأیید کرده است.

همانطور که آژانس فضایی اشاره می‌کند، در میان تلسکوپ‌های که امروزه در حال کار هستند، فقط JWST دارای قابلیت‌های تفکیک برای توصیف دقیق جو سیارات فراخورشیدی هم اندازه زمین است. تیم تحقیقاتی هنوز در حال کار است تا با تجزیه و تحلیل طیف انتقال آن، مشخص کند که چه جوی در این توده سنگی وجود دارد. هرچند داده‌ها نشان می‌دهد که این سیاره به اندازه زمین است، دانشمندان هنوز نمی‌دانند که آیا جو در آن وجود دارد یا خیر.

«ارین می» از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز گفت: تلسکوپ به قدری حساس است که به راحتی می‌تواند طیف وسیعی از مولکول‌ها را شناسایی کند، اما هنوز نمی‌توانیم هیچ نتیجه قطعی در مورد جو سیاره بگیریم.

نکته دیگری که داده‌های جیمز وب به آن اشاره کرده‌اند این است که سیاره فراخورشیدی چند صد درچه از زمین گرم‌تر است، بنابراین اگر ابرها در آن شناسایی شوند، ممکن است محققان به این نتیجه برسند که این سیاره بیشتر شبیه زهره باشد که جو آن از دی اکسید کربن تشکیل شده و همیشه توسط ابرهای ضخیم پوشانده شده است.

محققان همچنین تأیید کردند که این سیاره فقط در دو روز می‌تواند یک مدار را کامل کند. هرچند LHS 475 b از هر سیاره دیگری در منظومه شمسی به ستاره خود نزدیک‌تر است، ستاره کوتوله قرمز آن کمتر از نیمی از دمای خورشید است، بنابراین محققان پیش‌بینی می‌کنند که هنوز می‌تواند از یک جو پشتیبانی کند.

تلسکوپ فضایی جیمزوب اولین سیاره فراخورشیدی خود را کشف کرد

مطالب مرتبط:

مایکروسافت به کارمندان خود مرخصی نامحدود میدهد

آگهی بدون مجوز پیش فروش ساختمان در دیوار و شیپور ممنوع شد

گوگل برای نسخه های قدیمی تر اندروید، قابلیت های جدید ارائه میدهد

آواتار2 به هفتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما تبدیل شد

پیش‌نویس لایحه قانون حمایت و حفاظت از داده‌های شخصی نهایی شد

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلسکوپ فضایی جیمز وب اولین سیاره فراخورشیدی خود را کشف کرد. این سیاره حدود 41 میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد و به اندازه کره ماه است

1 دیدگاه در “تلسکوپ فضایی جیمزوب اولین سیاره فراخورشیدی خود را کشف کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
وبلاگ
منو