مقالات

افزایش چشمگیر قیمت مسکن در پایتخت

قیمت مسکن

افزایش چشمگیر قیمت مسکن در پایتخت

در سال جاری به طور محسوسی از شتاب رشد بازار مسکن در تهران و کل کشور کاسته شده‌است؛ آمار نشان می‌دهد که قیمت مسکن در پایتخت از ۹۴ درصد در اسفند ۱۳۹۹ به ۱۶ درصد در پایان سال گذشته و ۳۸ درصد در مرداد سال جاری رسیده‌که بخش قابل توجهی از این رشد در شش ماه اخیر اتفاق افتاده‌است.

بازار مسکن کل کشور پس از ثبات نسبی طی سال،گذشته در سال ۱۴۰۱ تحت تاثیر تحرک این بازار در پایتخت قرار گرفته. هرچند رشد شش ماهه و سالیانه آن به ترتیب ۵.۲ درصد و ۵.۴ درصد کمتر از تهران بود. بررسی‌ها نشان می دهد تورم مسکن در شش ماهه ابتدای سال جاری در شهر تهران ۲۲.۲ درصد و در کل کشور ۱۷ درصد بوده است.

تورم نقطه به نقطه سالیانه در شهر تهران نیز ۳۸ درصد و در کل کشور ۳۲.۶ درصد به ثبت رسید. این نشان‌دهنده شتاب تورم مسکن در تهران طی شش ماهه اخیر است. شش ماهه دوم سال گذشته قیمت خانه در تهران به طور متوسط ۱۰.۷ درصد افزایش یافت؛ در حالی که در نیمه اول امسال این عدد به ۲۲.۲ درصد رسید.

سال گذشته بازار مسکن در شهر تهران تحت تاثیر انتخابات و انتظارات کاهشی در ثبات قرار داشت. رشد سالیانه قیمت مسکن پایتخت در پایان سال گذشته به ۱۶ درصد رسید که کمترین مقدار از سال ۱۳۹۷ به بعد بود. مضافا اینکه ۶.۲ درصد از این عدد فقط در ماه اسفند اتفاق افتاد که از تحرکات سنتی این بازار در پایان سال و آغاز انتظارات افزایشی حکایت داشت.

افزایش قیمت مسکن از ابتدای سال 1401

آمار گویای آن است که رشد نقطه به نقطه سالیانه قیمت مسکن در شهر تهران طی سالهای ۱۳۹۷ تا۱۴۰۰ به ترتیب ۸۵ درصد، ۴۴ درصد، ۹۴ درصد و ۱۶ درصد بوده است. مرداد امسال این عدد به ۳۸ درصد رسید. از ابتدای سال جاری نیز تورم ماهیانه مسکن در تهران در فروردین به منفی ۲.۴ درصد، اردیبهشت ۶.۱ درصد، خرداد ۸.۴ درصد، تیر ۵.۸ درصد، مرداد ۲.۵ درصد و طبق آمار غیررسمی در شهریور به ۱.۸ درصد رسیده‌است.

اگرچه از نوسانات بازار مسکن شهر تهران در مقایسه با سال ۱۳۹۹ که در مقاطعی قله رشد ۱۰۰ درصدی رشد سالیانه را لمس کرد. تا حد زیادی کاسته‌شده، بازار مسکن در مقایسه با سال گذشته دچار رکود تورمی شده‌است. طی یک سال گذشته منتهی به مرداد امسال قیمت مسکن در تهران ۳۸ درصد رشد داشته که ۲۹ درصد آن در شش ماه گذشته اتفاق افتاده‌است. در واقع شتاب تورم خانه در پایتخت از اسفند سال‌گذشته که به یکباره بازار با افزایش ۶.۲ درصدی در مقایسه با بهمن مواجه شد. افزایش‌یافته اما به تدریج از تیرماه روند نزولی به خود‌گرفت.

با توجه به رفتار بازار مسکن در سال‌های گذشته که معمولا در ماههای مهر تا دی، بازار در ثبات نسبی قرار می‌گیرد انتظار می‌رود در چهار ماه مذکور از تورم ملکی در تهران و کل کشور کاسته شود.

نویسنده: تیم تحریریه آوانو بخش خبری

افزایش چشمگیر قیمت مسکن در پایتخت

جدیدترین مطالب:
معرفی خط داستان بازی Diablo
مورد انتظار ترین فیلم های ماه مهر
بهترین مینی سریال های سال 2022
حمله سایبری به وب‌سایت‌های ایرانی
معرفی کتاب کتابخانه نیمه شب

از سراسر وب

آبگرمکن 4318 بوتان 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
وبلاگ
منو