فیتلر ممبران چیست

فیلتر ممبران چیست

فیلتر ممبران چیست

در مقاله فیلتر ممبران چیست به سراغ اصلی ترین فیلتر دستگاه های RO رفته‌ایم. فیلتری که قلب دستگاه تصفیه آب محسوب می شود و کاربرد آن برای تصفیه آب حیاطی است. در گذشته فرآیند تصفیه آب به شدت ساده تر از امروز بود.فیلتر ها فقط جلوی گل و لای را میگرفتند.

برای خرید فیلتر تصفیه آب ارزان تر از همه جا اینجا کلیک کنید

اما با پیشرفت تکنولوژی و علم روش های مختلف برای تصفیه آب اختراع شد. یکی از این روش ها اسمز معکوس تام دارد. در این روش آب با استفاده از چند فیلتر الیافی ( فیلتر های میکرونی ) و کربنی گند زدایی و در مرحله آخر توسط یک فیلتر به نا ممبران تصفیه می شود.

فیلتر ممبران چیست و چه کاربردی دارد

ممبران مهمترین فیلتر در روش تصفیه آب اسمز معکوس است که با بکار گیری آن در دستگاه تصفیه آب عمل تصفیه با دقت نود نه در صد انجام می شود. علاوه بر آن روش اسمز معکوس یا (RO) بسیار کم هزینه تر و دقیق تر از سایر روش ها است.

فیتلر ممبران
فیلر ممبران

در روش اسمز معکوس چگونه آب را تصفیه می شود

به احتمال زیاد تا کنون نام این فرآیند را زیاد شنیده‌اید. عمده استفاده از روش تصفیه آب اسمز معکوس در تصفیه خانه ها است. گفتیم که ممبران قلب دستگاه های تصیه آب اسمز معکوسی به حساب می آید. درون فیلتر ممبران غشا لایه لایه ای قرار دارد که آب با ورود به آن با دقت ده هزارم میکرون تصفیه می شود.

به طور کلی در سیستم اسمز معکوس اساس فیلتر شدن آب روی سنجش غلظت آب و کمتر کردن آن استوار است. به این معنا که آب با عبور از فیلتر های مختلف که منافذ آن ها به ترتیب از بزرگ به کوچک است فیلتر میشود و در نهایت به فیلتر ممبران میرشد. غشای موجود در فیلتر ممبران فقط غلظت خاصی از آب را از خود عبور میدهد.

در نتیجه عبور آب از فیلتر ممبران نمک های محلول و غیر محلول ، فلزات سنگین ، لارو ها و انگل ها و سایر آلودگی هایی که روی غلظت آب تاثیر دارند فیلتر می شوند و آب بدون آلودگی از آن خارج می شود. به این روش تصفیه اسمز معکوس می گویند ، روش اسمز معکوس بیشتر در درستگاه های تصفیه آب خانگی کاربرد دارد و در ابعاد بزرگ و صنعتی به کار نمیرود دلیل آن ها هزینه بر بودن آن در ابعاد بزرگ است.

نحوه عملکرد ممبران

تا اینجای کار با روش تصیف آب اسمز معکوس آشنا شدیم. حالا وقت آن‌رسیده بیشتر در رابطه با فیلتر ممبران صحبت کنیم. فیلتر های ممبران انواع مخلتفی دارند. از جمله آن ها میتوان به فیلتر های نوع UF اشاره‌کرد که در روش الترا فیلتراسیون به کار گرفته می‌شود. اما نوعی که در روش اسمز معکوس استفاده می شود RO نام دارد که از نظر دقت و کاربرد قوی تر از سایر مدل ها است.

فیلتر ممبران RO با استفاده از اختلاف فشار و اختلاف غلظت عمل تصفیه را انجام می دهد. به این صورت که با تشخیص غلظت آب جلوی عبور مواد آلوده در آب را میگیرد و آن ها را فیلتر می‌کند. ملکول های آب ۰.۰۰۵ میکرومتر قطر دارند در حالی که ریز ترین باکتری ها قطری به اندازه ی ۰.۰۲ میکرومتر دارند.غشای داخلی ممبران به صورتی طراحی شده‌است آب از درون منافذ آن عبور می کند و آلودگی ها به دلیل داشتن ابعاد بزرگتر درون آن به دام می افتند ، در نتیجه تنها آب خالص میماند.

مراحل تصفیه در فیلتر ممبران
مراحل تصفیه در فیلتر ممبران

پمپ دستگاه تصفیه آب

فشاری که باعث می شود آب با قدرت از غشای ممبران عبور کند به وسیله ی پمپ دستگاه تصفیه آب تامین می شود پس وجود پمپ برای تامین فشار آب کاملا ضروری است.

فیلتر ممبران درون یک هوزینگ قرار میگیرد که یک ورودی برای وارد شدن آب آلوده و دو خروجی دارد. یک خروجی آب تصفیه شده را از ممبران خارج و به مخزن تصفیه آب میریزد. خروجی دوم آبی که مواد آلوده به همراه خود دارد را به فاضلاب میبرد و به این صورت آلودگی از داخل فیلتر حذف می شود.

فیلتر ممبران چه آلودگی هایی را حذف میکند

فیلتر ممبران نمک های محلول در آب و غبر محلول را ازآب فیلتر میکند. در کنار آن فلزات سنگین که عامل اصلی سرطان دستگاه گوارشی است را فیلتر می‌کند. نیترات ها ، باکتری ها و قارچ ها هم از جلمه مواردی هستند که در ممبران به صورت کامل فیلتر می شوند.

عمر فیلتر ممبران

جنس فیلتر ممبران از کامپوزیت است و در اکثر مدل ها دارای سیزده لایه هستند که در کیفیت تصفیه آب تاثیر بسایر زیادی میگذارد. عمر مفید فیلتر ممبران دو سال است که در مکان هایی که نمک و آلودگی آب بیشتر از حد نرمال است این مدت به یک سال هم کاهش پیدا میکند. البته عمر فیلتر ممبران بستگی به نوع ساخت و کیفیت آن هم دارد.

با کیفیت ترین فیلتر های ممبران کدامند

هنگام خرید فیلتر ممبران باید به نکات زیادی توجه کنید چرا که فیلتر های تقلبی هم در بازار وجود دارد که علاوه بر کیفیت پاین باعث آسیب رسیدن به سلامتی شما هم می شوند. سعی کنید فیلتر ممبران دستگاه خود را از فروشگاه های معتبر و نمایندگی مجاز دستگاه های تصفیه آب تهیه کنید.

بهترین برند فیلتر ممبران

تکنولوژی ساخت فیلتر ممربران در اختیار چند شرکت و کشور خاص است و نمونه های اورجینال در این شرکت ها تولید میشوند. از جمله این کشور ها کانادا ، آمریکا و تایوان است.

فیلتر ممبران برند آکواجوی
فیلتر ممبران برند آکواجوی

فیلتر 50 گالن ممبران آکواجوی : بهترین مدل فیلترممبران آکواجوی است. آکواجوی یک شرکت کانادایی است که در زمینه تولید تجهیزات تصفیه هوا و تصفیه آب کار میکند. محصولات این شرکت تحت عنوان آکواجوی ( برند تصفیه آب ) و ایرجوی ( برند تصفیه هوا ) به بازار عرضه می شوند. نمونه اورجینال دستگاه ها این برند دارای گارانتی از شرکت هیرابسان هستند.

همچنین برند آکواجوی قطعاتی مانند پمپ و مخزن دستگاه تصفیه آب ، فیلتر های پیش تصفیه ، فیلتر کربن نهایی و فیلتر ممبران را هم تولید می کند. فیلتر های ممبران ساخت این شرکت از کیفیت بسیار بالایی برخودار اند و نمونه ی اورجینال آن از بیهترین نمونه های بازار است.

فیلتر 75 گالن ممبران فیلم تک : این فیلتر ها ساخت آمریکا هستند و نمونه ی اصلی آن بسیار با کیفیت است. متاسفانه به علت تحریم ها این محصول در ایران نمایندگی ندارد و نمونه های کپی آن در بازار بسیار زیاد است. فیلتر های فیلم تک علاوه بر کیفیت بالا دوام بسیار بالایی هم دارند.

فیتلر ممبران برندفیلم تک
فیتلر ممبران برندفیلم تک

فیلتر ممبران سی سی کا: CCK یک شرکت شناخته شده در زمینه ی تصفیه آب است. این شرکت در تایوان فعالیت میکند. فیلتر ها و دستگاه های این شرکت بسیار محبوب و با کیفیت هستند. اما متاسفانه افراد سودجوی زیادی اقدام به ساخت کپی محصولات این شرکت نموده اند که اکثرا هم بی کیفیت هستند. از طرفی گرانی دلار وارد کردن محصولات این شرکت را بسیا سخت کرده و نمونه های اصلی آن به سختی پیدا می شوند.

فیلتر های ممبران را شرکت های مختلفی تولید میکنند. اما تشخیص نوع اصلی با کپی آن ها کار راحتی نیست به همین دلیل است که پشینهاد میکنیم این محصول حساس را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

فیتلر ممبران برند نت
فیتلر ممبران برند نت

بهترین نمونه های فیلتر ممبران موجود در بازار

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با بهترین نمونه های فیلتر ممبران موجود در بازار بیشتر شویم.

ممبران بلک سل 11 لایه 50 گالن

این فیلتر ممبران یکی از بهترین و خوش قیمت ترین فیلترهای ممبران موجود در بازار به حساب می آید. این فیلتر دارای ابعاد 30 سانتی متر و دارای 11 لایه است. ظرفیت این فیلتر ممبران، 50 گالن بوده که باعث شده یک انتخاب مناسب برای دستگاه های خانگی محسوب شود. فیلتر ممبران بلک سل، ساخت کشور چین و تحت لیسانس کشور آمریکا میباشد.

ممبران بلک سل 13 لایه مدل 75 گالن

این نمونه ممبران، برای دستگاه های نیمه صنعتی و خانگی مناسب است. تعداد لایه های این فیلتر 13 عدد بوده و مقدار ظرفیت آن نیز 75 گالن میباشد. فیلتر ممبران 13 لایه بلک سل، یکی از باکیفیت ترین و در عین حال مناسب ترین فیلترهای موجود در بازار به شمار می آید.

ممبران فیلمتک 11 لایه 50 گالن

برند فیلمتک یکی از بهترین و شناخته شده ترین فیلترهای ممبران موجود در بازار است. این فیلتر، دارای ابعاد 30 سانتی متر و تعداد لایه های 11 میباشد. ظرفیت 50 گالنی این فیلتر باعث شده تا برای انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی کاملا مناسب باشد.

فیلتر ممبران آکواجوی
فیلتر ممبران آکواجوی

ممبران فیلمتک 13 لایه 75 گالن

ممبران فیلمتک 13 لایه 75 گالن، یکی از بهترین و باکیفیت ترین نمونه های موجود در بازار است. این فیلتر، با ظرفیت 75 گالنی خود، میتواند برای انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی از آن استفاده نمایید. طول عمر این فیلتر 2 سال بوده و دارای طول 30 سانتی متر میباشد.

ممبران آکواجوی مدل 50 گالن Ro

فیلتر ممبران آکواجوی مدل 50 گالن، یکی دیگر از بهترین و باکیفیت ترین نمونه های موجود در بازار است. این فیلتر، ساخت کشور تایوان بوده و تحت لیسانس آکواجوی کانادا تولید شده است. طول این فیلتر 10 اینچ بوده که باعث شده برای تمامی دستگاه های تصفیه آب خانگی مناسب باشد.

ممبران آکواجوی مدل 75 گالن Ro

ممبران آکواجوی مدل 75 گالن Ro یکی از بهترین و باکیفیت ترین نمونه های موجود در بازار است. این فیلتر، دارای طول 10 اینچ و ظرفیت 7 گالن بوده که باعث شده برای انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی کاملا مناسب باشد. این فیلتر دارای دو سال عمر مفید بوده و تمامی استاندارد های بین المللی را دارا است.

ممبران آکواجوی مدل 50 گالن LUX

ممبران آکواجوی مدل 50 گالن LUX، فیلتر مرحله چهارم دستگاه تصفیه آب میباشد این فیلتر ساخته شده از 13 لایه ورق فشرده غشای کامپوزیت نیمه تراوا است که با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی در زمینه فیزیک آب شده است . ورق های ممبران آکواجوی مدل 50 گالن LUX که به صورت اختصار غشای نیمه تراوا نیز گفته میشود باعث حذف آلودگی ها از جمله مواد شیمیایی ، ویروس ها ، باکتری ها و املاح نامطلوب به روش اسمز معکوس می گردد . ممبران آکواجوی مدل 50 گالن LUX از نوع هایپر فیلتر با که توانای حذف ذرات با اندازه 0.1 نانومتر یا0.0001 میکرون را دارا می باشد که به راحتی قادر به حذف میکروب ها ، باکتری ها ، ویروس ها ، نیترات ، نیتریت ، ارسنیک و فلزات سنگین میباشد ، میزان آب دهی خالص این فیلتر افزون بر 50 گالن یا 190 لیتر آب تصفیه سالم در روز می باشد . این فیلتر، تایوانی بوده و تحت لیسانس شرکت آکواجوی کانادا تولید شده است.

قیمت فیلتر ممبران

در مقاله ی فیلتر ممبران چیست سعی کردیم تا اطلاعات کاملی از فیلتر ممبران و کارایی آن به شما عررضه کنیم همچنین انواع مختلف و برند های معتبر در زمینه تولید این فیلتر را معرفی کردم نکته ای که در پایان باید به آن اشاره کرد این که قیمت فیلتر ممبران ملاک درستی برای کیفیت بهتر این محصول نیست. توصیه می شود در هنگام خرید به برند فیلتر و همچنین معتبر بودن فروشگاه دقت کنید.

فروشگاه هایپرمشاغل با بیش از ده سال سابقه در زمینه فروش و خدمات تصفیه آب و نماینده رسمی شرکت های آکواجوی ، سی سی کا و سافت واتر و همچنین عرضه کننده قطعات و لوازم جانبی به صورت عمده و تکی فعالیت میکند.

نویسنده: تیم تحریریه آوانو
مقاله: فیلتر ممبران چیست

مطالب مرتبط:
نشانه های تشخیص فیلتر تصفیه آب مرغوب
آشنایی با فیلترهای اینلاین یا خطی
آشنایی با فیلتر پست کربن
آشنایی با فیلتر مینرال
راهنمای استفاده از تی دی اس متر

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
در مقاله فیلتر ممبران چیست به سراغ اصلی ترین فیلت دستگاه های RO رفته‌ایم. فیلتری که قلب دستگاه تصفیه آب محسوب می شود و کاربرد آن برای تصفیه آب حیاطی است. در گذشته فرآیند تصفیه آب به شدت ساده تر از امروز بود.فیلتر ها فقط جلوی گل و لای را میگرفتند.

1 دیدگاه در “فیلتر ممبران چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
وبلاگ
منو